Dom v „stand by“ režime

Viete akú spotrebu elektrickej energie má Váš dom, alebo byt keď v ňom nie ste? Väčšina moderných spotrebičov má stand by režim len so zanedbateľnou spotrebou (rádovo v jednotkách watt). Pri týchto spotrebičoch nedáva zmysel ich odpájanie od siete len z dôvodu úspory, aj keď odchádzame na dlhšiu dovolenku. Takýto spotrebič za rok v stand by režime nás vyjde len na 2-3 eurá.

Ale v domácnosti sa s určitosťou nachádza aj druhá kategória spotrebičov, kde spotreba v stand by režime, alebo pri nepretržitej prevádzke, je oveľa významnejšia. Takéto spotrebiče sa dajú postupne identifikovať sledovaním aktuálnej spotreby celého domu, alebo sledovaním samotného spotrebiča priamo v mobilnej aplikácii domu s rozumom.

mobilepower

Postupne sa takto viete dopátrať k skutočným žrútom elektrickej energie, ktorí môžu bežať na pozadí a ani o tom neviete. Ja som sa relatívne rýchlo dopracoval k tomuto:

  • Hudobný zosilňovač, ktorý často zostával zapnutý aj po vypnutí TV, má spotrebu 60-80W. Takto sa vypína a zapína spolu s TV = úspora max 90€ za rok
  • Klimatizácia v stand-by režime si berie nadštandardných 7-10W. Na to, že ju u nás používame len v lete, môžem pokojne po skončení leta vypnúť istič = úspora 10€ za rok
  • Wifi router, zariadenie ktoré beží v podstate nonstop, si zo siete cucia cca 20W, čo je takmer 30€ ročne. Ak nevyužívate prístup k domu z vonkajšieho prostredia cez tento router, oplatí sa ho odstaviť keď nie je potrebný.
  • Znížením intenzity osvetlenia o 20% nepostrehnete rozdiel v kvalite osvetlenia. Spotreba energie ale klesne o 12%. Na jednej klasickej žiarovke je to malá úspora 2€ za rok, na 10tich to už stojí za zmienku.

Takto viete zistiť spotrebu spotrebiča na základe Vášho reálneho používania. Napríklad v mojom prípade spotreba elektrickej energie LED televízie tvorí takmer 10% z celkovej spotreby domu za mesiac.

tvconsumption

Kam týmto článkom spejem? Len na základe zistenia, čo všetko vlastne v dome beží a pritom nemusí, som bol schopný znížiť „stand by“ spotrebu domu z takmer 200W na 90W v stave kedy nebeží chladnička, alebo kotol. Je to potenciál ušetriť 960kWh/rok = 150€ úspora. To už stojí za zamyslenie sa nad tým, ako vyladiť „stand by“ režim Vášho domu.

A akú úlohu v tomto hrá dom s rozumom? Všetky vyššie uvedené údaje máte kedykoľvek prehľadne k dispozícii priamo v mobile, alebo počítači. Viete si kedykoľvek porovnať spotrebu za zvolené obdobia, porovnať miestnosti a spotrebiče medzi sebou.

 

Pridaj komentár