9. augusta 2016

Bezpečnosť

Jedným z hlavných zmyslov domu s rozumom je bezpečnosť. A to nie len ochrana majetku pred zlodejmi, ale aj zabezpečenie pred ostatnými rizikami ktoré na nás striehnu:

Požiar – detekciou dymu, alebo aj prudkým nárastom teploty sa okamžite spúšťa zvukový alarm na samotnom detektore. Toto dokáže každý bežný detektor dymu za pár eur. Ale pri dome ktorý ma rozum, ideme ďalej. Majiteľovi je zaslaný email so správou o detekcii dymu. Majitel sa môže odkiaľkovek pozrieť do domu prostredníctvom inštalovanej kamery, či sa nejedná len o falošný poplach. Okrem toho sa môžu automaticky rozsvietiť svetlá v dome pre ľahšiu orientáciu ak by bol priestor zadymený a vytiahnuť žalúzie pre lepší prístup hasičov.firedetect

Vytopenie – voda vienarobiť veľa škody, obzvlášť, ak o tom že nám uniká, nevieme. Detekcia úniku vody spsutí okamžitý alaram a rovnako ako pri požiari, posiela email majiteľovi domu. Zároveň je možné odstaviť hlavný prívod vody a prípadne vypnúť elektrickú energiu aby sa predišlo skratu na vedení. To, čo sa má udiať v prípade úniku vody, je len na vás.

flooddetector

Zlodeji – rozumný dom nedokáže zabezpečiť aby vás zlodeji nevykradli, dokáže však do výraznej miery znížiť riziko. Od simulácie prítomnosti, pokiaľ nikto nie je v dome, až po zabezpečenie jednotlivých zón detekciou pohybu, alebo detekcia otvorenia, alebo rozbitia dverí/okien. V príapde narušenia, kamera nasníma vybranú zónu a dom posiela hlásenie o narušení na email majiteľa domu spolu s fotografiou. Okrem toho sa môže spustiť hlasná siréna a rozsvietia sa svetlá v dome.

motiondetect

Ostatné – je možné sledovať aj špecifické riziká, ako je napríklad koncentrácia CO2 v miestnosti, vysoký odber  elektrickej energie a tým detekovať bežiaci spotrebič, môžete dostávať uzpozornenia na pokles, alebo prekročenie nastavenej teploty (ochrana pred zamrznutím potrubí), vlhkosti v miestnosti a mnoho ďalšieho.