3 Mylné Predstavy o Inteligentnej Domácnosti

Stretávame sa často s nepochopením, čo to vlastne inteligentná domácnosť je a ako funguje. Tu sú tri najčastejšie omyly s ktorými sa stretávame:

 

Omyl 1.  Inteligentná domácnosť je výsadou len veľkých luxusných domov.

„Čím väčší a luxusnejší dom, tým väčšia je pravdepodobnosť že by mal byť inteligentný. V menších domoch by sa neoplatilo do automatizácie investovať a ani by nebolo čo automatizovať.“

V skutočnosti cieľom domácej automatizácie nie je odlíšiť veľký dom od malého, ale zabezpečiť, aby Váš domov, bez ohľadu na jeho veľkosť, spĺňal  Vaše predstavy o bývaní a vedel čo chcete. Napríklad ak zabudnete vypnúť vodu, elektriku alebo plyn, alebo pri odchode nezamknete dvere, toto sú situácie na ktoré chcete aby Vás dom upozornil a sj náležite zareagoval. A uznajte, tu veľkosť a ani cena domu nezohráva úlohu.

 

Omyl 2. Inteligentá domácnosť je príliš drahá záležitosť. 

Ceny za domácu automatizáciu za posledné obdobie vďaka novým technológiám výrazne klesli. A tak z cenoviek na úrovni niekoľkých desiatok tisíc eur za inteligentnú elektroinštaláciu, je dnes možné začať s domácou automatizáciou už na úrovni pár sto eur. Stačí začať v malom a zautomatizovať jednu časť a postupne pridávať ďalšie. Keď zoberieme do úvahy cenu rekonštrukcie domu alebo bytu, tak potom cena 2000€ – 3000€ za kompletnú automatizáciu menšieho domu alebo štandardného bytu stojí za zváženie.

 

Omyl 3. Inteligentná domácnosť je ovládaná len prostredníctvom mobilu.

Cieľom domácej automatizácie nie je len ovládanie domu cez mobil, aj keď táto možnosť Vám dopraje mimoriadny komfort. Je toho ale oveľa viacej čo Vám automatizácia prinesie. Napríklad automatizované scény, ktoré reagujú na okolie a počasie a správajú sa tak, ako to od nich očakávate. Zariadenia ktoré Vás upozornia na možné nebezpečenstvo a predídu tak škodám. Prehľadné informácie o tom, čo sa v dome deje, zvýšia nie len bezpečnosť, ale znížia aj náklady. Aj o tom je domácnosť s rozumom.

 

A čo Vy? Napíšte nám do komentára  aká je Vaša predstava inteligentnej domácnosti.

Pridaj komentár